Czym są koła dojazdowe i dlaczego to przyszłość motoryzacji?

Koła dojazdowe, czyli popularne „dojazdówki” są specjalnym rodzajem koła zapasowego. Ich rodzaj ogumienia różni się od innych kół istotnie. Dlatego koła te cieszą się uznaniem wśród producentów samochodów, jak i samych kierowców. Każde koło dojazdowe to świetna alternatywa dla standardowo używanych zestawów naprawczych. Warto mieć je w bagażniku. Nie zajmuje wiele miejsca, a trzeba pamiętać o tym, że nie zawsze awaria wymaga wymiany całego koła.

Cechy koła dojazdowego

Koła dojazdowe mają mniejszą średnicę od kół normalnych kół i są też tańsze. Kompaktowe rozmiary koła dojazdowego sprawiają, że można je swobodnie przetransportować nawet w tych autach, które nie mają dużego bagażnika. To coś, co jest korzystne na przykład dla właścicieli samochodów z systemem gazowym. Butla w bagażniku nie sprzyja temu, by wozić dodatkowe koło, natomiast kiedy zaopatrujemy się w opony dojazdowe to problem ten zostaje wyeliminowany. Niższa cena kół dojazdowych wynika właśnie z ich mniejszego rozmiaru. Jest bowiem mniej gumy potrzebnej do produkcji. Kupując koło dojazdowe należy jednak mieć na uwadze to, że ten rodzaj kół stworzony jest wyłącznie po to, by dotrzeć do najbliższego punktu zajmującego się serwisowaniem opon. Nie są to koła przeznaczone do dłuższej eksploatacji, ponieważ zrobione z gumy gorszej jakości. Ich bieżnik szybciej ulega starciu niż w standardowych oponach. Samochód poruszający się na trzech oponach zwykłych i jednej oponie dojazdowej ma też gorsze właściwości jezdne. Trzeba mieć świadomość, że maksymalna dopuszczalna prędkość dla samochodów z zainstalowanym kołem dojazdowym wynosi w zależności od producenta od 50 do 80 kilometrów na godzinę. Aktualnie kierowcy i producenci wybierają koła dojazdowe jako element awaryjnego wyposażenia auta. Łatwiejsze przewożenie oraz niskie koszty przekonują do tego rodzaju opon.

Czy koła dojazdowe to przyszłość motoryzacji?

Wspomniane niskie koszty zakupu oraz możliwość przewożenia koła niezależnie od wielkości bagażnika wskazują, że koła dojazdowe mogą stanowić rzeczywiście przyszłość motoryzacji. Na kierowców będących w trasie każdego dnia czeka wiele niebezpieczeństw, także w zależności od tego jaka panuje pora roku. Na przykład, w okresie wakacji może wydarzyć się awaria w dłuższej trasie. Z kolei, zimą również może przydarzyć się niespodziewana sytuacja i opona przebije się. Jeśli chcemy uchronić się przed kosztem lawety to warto posiadać zapasowe koło dojazdowe w bagażniku. Praktyczne zastosowanie kół dojazdowych sprawia, że kierowcy coraz częściej się na nie decydują. Wiedzą, że gdy zakupią takie koło to w trasie będą mogli od razu zareagować.
Jeśli ktoś podróżuje dużo to ma to szczególne znaczenie. Coraz więcej kierowców zwraca uwagę właśnie na użyteczność posiadanych przedmiotów. Dlatego koła dojazdowe są popularne. Można je kupić w niskiej cenie i ustrzec się przed wyższymi kosztami w trakcie awarii. To skłania do zakupu. Każdy, kto chociaż raz miał awarię na trasie doceni takie rozwiązanie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz