Kiedy sprawdzi się koło dojazdowe, a kiedy zestaw naprawczy?

Sytuacja awaryjna, gdy nagle koło w samochodzie odmówi nam posłuszeństwa, dopuszcza kilka rozwiązań, do których zaliczymy koła dojazdowe lub zestawy naprawcze. Która z tych opcji jest najskuteczniejsza i najbardziej praktyczna? Wiele zależy od tego, jaka niedyspozycja i zniszczenie dotknęły kół samochodowych. Nie wszystko bowiem da się rozwiązać za pomocą doraźnego zestawu naprawczego.

Kiedy wybrać koło dojazdowe?

Korzystanie z dojazdówki jest praktyczniejsze od stosowania tradycyjnego koła zapasowego, choć i tutaj napotkamy ograniczenia. Koło dojazdowe wybieramy wtedy, gdy szkody w oponie, zwłaszcza na bocznych powierzchniach, są na tyle sport, że podręczny zestaw naprawczy nie jest w stanie załagodzić problemu. Koło dojazdowe ma ograniczony czas i jakość stosowania. Może nam pomóc wyłącznie w dotarciu do punktu wulkanizacyjnego, w którym założymy już właściwe koło, przystosowane do długotrwałego stosowania. Koło dojazdowe jest zbyt małe i lekkie, aby mogło być stosowane przez dłuższy czas. Trzeba o tym pamiętać.

Zalety koła dojazdowego

Jest ich przynajmniej kilka. Przede wszystkim średnica zewnętrzna takiego koła jest znacznie mniejsza od średnicy standardowego koła zapasowego. Oznacza to, że dojazdówki przechowuje się w samochodowym bagażniku z większą łatwością, bo nie zabierają zbyt dużo miejsca. Są także dużo lżejsze, co ułatwia prace przy ich zakładaniu na przednie lub tylnie osie samochodów. Koła dojazdowe stosowane być mogą przy wszystkich gatunkach samochodów. Jest to praktyczne zastosowanie na nieoczekiwane sytuacje, gdy zauważamy, że na dotychczas wysłużonym kole samochodowym nie da się pojechać ani kilometra więcej.

Kiedy sprawdzi się zestaw naprawczy?

Klasyczny zestaw naprawczy, złożony z pianki uszczelniającej oraz kompresora sprawdzą się tymczasowo w sytuacjach, gdy ktoś nie czuje się na siłach i nie posiada jeszcze wykwalifikowanej wiedzy na temat tego, jak wymienić koło w samochodzie. Zestaw jest w stanie pomóc nam jedynie przy pionowych uszkodzeniach górnych części opon. Jeśli chodzi o opony samochodowe, które zostały uszkodzone z boku w sposób poważny – zastąpione mogą być jedynie przez opony dojazdowe, bo możliwości zestawów naprawczych nie są w stanie przywrócić dawnego stanu technicznego ogumienia. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadać na stanie w samochodzie oba rozwiązania. W ten sposób czujemy się bezpiecznie, niezależnie od tego, jaki typ niedyspozycji i zniszczenia ogumienia dotknie opony od naszego samochodu.

Podobne artykuły