Jak dobrać szerokość i osadzenie felgi?

Zmiana felg na nowe wiąże się z koniecznością odpowiedniego dobrania poszczególnych parametrów. Wielu kierowców ma problemy z dobraniem przede wszystkim szerokości felgi, a także głębokości jej osadzenia. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie czym jest ET, a także jak dobrać szerokość felgi.

Szerokość felgi a opona

Odpowiedni dobór szerokości felgi powoduje duże problemy u kierowców, których wiedza opiera się na zasłyszanych informacjach i wpisach na forach. Niestety, wiele z tych informacji nie ma nic wspólnego z merytoryczną wiedzą, przez co dobór felgi często jest niepoprawny. Szerokość felgi zawsze powinna być węższa od planowanego ogumienia. Jeśli planujemy zakup opony o szerokości 225mm, to optymalną szerokością felgi będzie 7,5 cala, czyli 190mm. W teorii, oponę o tej szerokości można założyć na felgę o szerokości od 6 do 8,5 cala, aczkolwiek nie będzie to gwarantować optymalnego połączenia między felgą i oponą. W Internecie można znaleźć całe tabele zalecanych szerokości felg dla danego ogumienia. Szerokość felgi jest powiązana z ET felgi, czyli jej osadzeniem na piaście koła. [Sprawdź też : Koła dojazdowe]

Osadzenie – co to jest ET felgi?

ET felgi to odległość powierzchni montażowej od środka osi symetrii felgi, która jest wyrażona w milimetrach. Współczynnik ten może być zerowy, dodatni lub ujemny. Im mniejsze ET, tym bardziej felga będzie wystawać z nadkola, podczas gdy powiększenie osadzenia spowoduje schowanie koła w nadkolu. Warto wiedzieć, że np. ET40 w różnych felgach będzie określać inną głębokość osadzenia felgi w nadkolu. W związku z mocnym powiązaniem ET z szerokością obręczy, ET40 na feldze 8 calowej będzie bardziej wystawać z nadkola, niż w przypadku obręczy o takim samym ET i szerokości 6 cali.

Dobór felgi – co trzeba wiedzieć?

Odpowiedni dobór felg najlepiej jest skonsultować ze specjalistami z tej dziedziny. Należy wiedzieć, że wybranie zbyt dużych felg, nie służy dobrze zawieszeniu w naszym pojeździe. Ponadto, jazda na oponach i kołach o wielkości, która nie jest homologowana dla naszego samochodu może w razie wypadku spowodować odmowę wypłaty ubezpieczenia przez ubezpieczyciela. Felgi muszą zostać dobrane tak, aby felgi ich wielkość i szerokość zgadzały się z homologacją samochodu. ET natomiast musi być tak dobrane, by koło nie wystawało poza krawędź nadkola. W związku z tym, dobór wielkości felg warto zostawić profesjonalistom, którzy uwzględnią wszystkie parametry techniczne, a nam zostawią tylko najważniejszy wybór – wygląd wizualny.

Podobne artykuły