Większe opony do auta – czy możesz je założyć?

Wielu z nas posiadając swoje samochody, myśli o ich ulepszeniu na wiele różnych sposobów. Prędzej czy później padnie też na wymianę opon do auta na te, o większym profilu. Czy można podjąć się takiego działania? Jak duża różnica w profilu opony może wystąpić? Jakie opony do auta trzeba wtedy dobrać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który rozważa wszystkie za i przeciw wymianie opon na większe oraz odpowiada na wyżej postawione pytania. 

Większe koła samochodowe – jak wpływają na samochód?

Wraz z rozwojem motoryzacji, można zauważyć pewien trend wzrostu rozmiaru kół samochodowych. Paręnaście lat temu samochód na kołach o średnicy 13 cali (czyli tak zwanych trzynastkach) był wręcz codziennym widokiem, jednak został zastąpiony przez nieco większe szesnastki. Łatwiej dziś znaleźć samochód jeżdżący na dużych oponach do auta niż na tych małych. Co jest przyczyną takiej zmiany wśród producentów samochodów? O dziwo, jeśli mówimy o samochodach do codziennego użytku, chodzi głównie o wygląd. Dużego rozmiaru felgi do samochodu, na które nałożone są niskoprofilowe opony, sprawiają wrażenie bardziej eleganckich, lekko sportowych i dodają klasy oraz prestiżu w wyglądzie samochodu. Taka konfiguracja zazwyczaj bardzo dobrze wpisuje się w kształt nadkola samochodu, dokładnie je wypełniając.

Wymiana kół samochodowych na te, o większej średnicy, które jednocześnie posiadają niskoprofilową oponę o takiej samej średnicy, jaka była oryginalna, może poprawić zdolność samochodu do pokonywania zakrętów i zwiększyć komfort prowadzenia.

Jeżeli zastanawiasz się nad wymianą kół w swoim samochodzie na większe, zalecamy skontaktowanie się z warsztatem zajmującym się wymianą opon i kół, w celu uzgodnienia szczegółów z profesjonalistami i dostosowania zmian pod Twój model samochodu.

Zwiększenie rozmiaru opony do auta

O ile zamontowanie większych kół samochodowych z niskoprofilową oponą nie stanowi większego problemu dla samochodu, tak zwiększenie rozmiaru opony, jest sprawą nieco bardziej skomplikowaną. Odejście od zalecanego przez producenta samochodu rozmiaru opony do auta poprzez wymianę opon na te, o większej średnicy, ma wpływ na prędkościomierz pojazdu. Taka ingerencja w samochód wymaga przeprogramowania komputera pokładowego. Dodatkowo jazda na większych oponach dodatkowo obciąża koła, co ma wpływ na nieco większe zużycie paliwa i powoduje niepotrzebnie obciążenie układu napędowego samochodu. Zwiększenie rozmiaru opony bardzo często wymaga również korekty geometrii podwozia, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Zmiana kół samochodowych – podsumowanie

Jak pokazują powyższe przykłady, należy rozróżnić zmianę kół samochodowych od zmiany opony samochodu. Ta pierwsza, nie jest zabiegiem inwazyjnym (jeśli całościowa średnica pozostanie bez zmian) i głównie przekłada się na wygląd samochodu, nieznacznie ulepszając wchodzenie pojazdu w zakręty. Znów w przypadku zwiększenia rozmiaru opony do auta musimy liczyć się z szeregiem innych zabiegów samochodowych, jakie pociąga za sobą taka zmiana. W zamian otrzymamy samochód, który ma zmieniony środek ciężkości, spala więcej niż przed zmianą oraz jego geometria jest nieco zaburzona. Zalety można poczuć jedynie w przypadku samochodów terenowych, które przemierzają skaliste tereny. Większe opony do auta zapewnią mu większy prześwit, co przekłada się na nieco lepsze prowadzenie w terenie. Jednak będąc szczerym, odpowiedni dobór opony przeznaczonej do jazdy offroadowej da podobne, a w wielu przypadkach nawet lepsze odczucia.

Z naszego wieloletniego doświadczenia jako mechaników i wulkanizatorów, radzimy przede wszystkim trzymać się zaleceń producenta danego modelu samochodu, co przełoży się na nasze bezpieczeństwo oraz optymalizację osiągów samochodu.

Podobne artykuły