Jakie filtry występują w samochodach?

Regularne wymiany płynów eksploatacyjnych i filtrów pozwalają na zachowanie wysokiej niezawodności pojazdu.  Wymiana filtrów w każdym samochodzie powinna odbywać się w interwałach czasowych określonych przez producenta pojazdu. Wiele osób nie pamięta jednak o tym, przez co doprowadzają do sytuacji w których silnik staje się awaryjny, klimatyzacja nie działa, a z wentylacji dobiega nas niemiły zapach. Jakie filtry występują w samochodach, oraz kiedy należy je wymieniać?

Zadania filtrów samochodowych

Kierowcy często zapominają o okresowych wymianach filtrów zgodnych z zaleceniami producentów, a filtry odpowiadają za nienaganną pracę naszego pojazdu. Podstawowym zadaniem filtrów jest eliminacja zanieczyszczeń, które mogłyby się dostać do wnętrza pojazdu siejąc uszkodzenia. Każdy, kto dba o swój samochód powinien regularnie wymieniać filtry, ponieważ to one odpowiadają za niezawodność pojazdu. Wielu kierowców nie jest świadoma o potrzebie wymiany filtrów, wielu nawet nie wie, jakie filtry występują w samochodzie. Dlatego, każdy kierowca który jest świadom tego, że filtry to niezawodność, powinien edukować swoich znajomych o tym fakcie. Każdy wymieniony filtr to obniżanie wydatków na naprawę awarii.

Rodzaje filtrów

Podstawowe filtry jakie występują w każdym pojeździe to:

  • filtr oleju – najważniejszy filtr który odpowiada za niezawodność silnika. Filtr ten zbiera zanieczyszczenia z oleju, takie jak opiłki metalu i tak zwany “brokat” czyli mikro opiłki metalu. Jeżeli silnik pracowałby bez tego filtra, to bardzo szybko przestałby generować moc seryjną, a z czasem zniszczyłyby się panewki, gładzie cylindryczne oraz krzywki wałków rozrządu. Dlatego filtr ten, razem z olejem, stanowią o niezawodności każdego silnika. Regularne wymiany co rok lub 15 tysięcy kilometrów będą niezbędne dla zachowania niezawodności.
  • filtr powietrza – filtr ten znajduje się w układzie dolotowym, a jego zadaniem jest oczyszczać zassane powietrze z wszelkich zabrudzeń. Kurz i pył jest w stanie w bardzo krótkim czasie uszkodzić cylindry i tłoki, dlatego filtr ten jest tak ważny. Dużym plusem jest to, że filtr ten można wymienić samemu “pod blokiem”. Do wymiany tego elementu zazwyczaj nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi, zazwyczaj wystarczy śrubokręt.Filtr ten należy wymieniać razem z filtrem oleju, co rok lub 15 tysięcy km.
  • filtr paliwa – filtr odpowiedzialny za oczyszczanie paliwa z brudu. Wtryskiwacze paliwa są bardzo wrażliwe na jakość i czystość paliwa, dlatego warto wymieniać regularnie ten filtr. Jeżeli zapomnimy tym filtrze, możemy doprowadzić do unieruchomienia pojazdu poprzez zatkanie wtryskiwaczy lub zatkanie pompy paliwa. Filtr ten należy wymieniać tak często jak podaje instrukcja. Jeżeli mamy pewność, że zawsze lejemy do baku paliwo dobrej jakości, to filtr paliwa można wymienić raz na 5 lat lub 60 tysięcy. Wymiana jest często utrudniona, dlatego warto z tą wymianą zgłosić się do mechanika – innymi słowy odwiedzić  warsztat samochodowy.
  • Filtr kabinowy – jest to filtr powietrza dostającego się do kabiny samochodu. Odpowiada on za stan powietrza w pojeździe, wychwytując cząsteczki pyłków i kurzu. Filtr ten należy wymieniać razem z filtrem oleju i powietrza.
  • Osuszacz – filtr o którym wiele osób zapomina, nawet tych, którzy bardzo dbają o swój samochód. Jest to filtr który wyłapuje wilgoć z układu klimatyzacji, dzięki czemu dbamy o jego niezawodność.

Czy trzeba wymieniać filtry?

Wymiana filtrów w samochodzie jest konieczna, by niskim kosztem przedłużyć niezawodność naszego pojazdu. Każdy kierowca powinien o tym pamiętać, by nie przypomnieć sobie o wymianie filtrów gdy auto będzie na lawecie. Jeżeli nie potrafimy sami wymienić filtrów, warto udać się do warsztatu mechanicznego i poprosić o wymianę filtrów. Popularne filtry oleju kosztują już od 20 zł za sztukę, filtr powietrza podobnie. Droższe są filtry paliwa, jednak je wymienia się rzadziej. Jest to bardzo niski koszt w porównaniu do remontu silnika.

Podobne artykuły