Jak sprawdzić rok produkcji opony?

W trakcie wizyty w serwisie nie ma nic bardziej irytującego, niż nieuczciwe działania sprzedawców. Wydaje się nam, że kupujemy właśnie zupełnie nowe fabrycznie opony do samochodu, a informacje umieszczone na kodach z boku opon mówią nam zupełnie co innego. Aby ustrzec się takich sytuacji, warto przyjrzeć się szczegółom, dzięki którym przy wizytach w serwisach samochodowych więcej już nie damy się nabrać. Ogromne znaczenie dla przydatności ma rok produkcji opony!

Jak długo opona jest nowa?

Daty produkcji opon mogą się między sobą różnić. Zależne jest to od czasu dostarczenia opon do punktów wymiany. Zanim zostaną wprowadzone na rynek, spędzają także czas w fabrycznych magazynach, potem importerzy rozprowadzają je po wszystkich kontynentach. Opony na drodze do potencjalnych klientów nie są specjalnie kompletowane „w czwórki”. Producenci opon o światowej renomie stwierdzają, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „jak długo oponę uznać można za nową fabrycznie?”. Wiele zależy od materiałów przeznaczonych na ogumienie oraz ich jakości, a także przechowywania.

Maksymalny wiek opony

Powszechne opinie stwierdzają, że opony mające do 3 lat, począwszy od daty wyprodukowania, można uznać za w pełni zdatne do sprzedaży, eksploatacji i dystrybucji. Mimo że rok produkcji opony będzie określony, to i tak mamy jeszcze 2 lata gwarancji, wynikającej z prawnych przepisów. W kwestii markowych opon ważnym czynnikiem jest jeszcze fakt, że koncerny motoryzacyjne, niezależnie od funkcjonującego prawa, dają na swoje opony także pięcioletnią gwarancję. Polskie normy uznawane są za obligatoryjne i to każdy producent określa wiek przydatności swoich opon. Nie bez znaczenia jest także dla opon przechowywanie w odpowiednich warunkach, przy określonej temperaturze, przy braku światła, bez wpływu środków chemicznych mogących uszkodzić powierzchnię opon.

Oznaczenia na oponach

Jak czytać oznaczenia na oponach, aby nie dać się nabrać? Obowiązują tutaj określone schematy. Najpierw oznaczona zostaje szerokość opony w milimetrach. Druga wartość liczbowa to profil opony. R – oznacza konstrukcję radialną. Następnie oznaczona zostaje wewnętrzna średnica opony, a potem wartość indeksów nośności oraz prędkości maksymalnej. Datę produkcji pomogą rozszyfrować kody umieszczone na oponach. Kod 4012 oznacza, że opona powstała w 40 tygodniu, a rok produkcji opony to 2012. Raz przyswojone kody z opon samochodowych pozwalają nam na przyszłość zachować czujność w czasie zakupów.

Podobne artykuły