Czym jest recykling opon – co się robi ze starych opon?

W świecie, gdzie ekologia jest tematem numer jeden na wielu forach branżowych recykling zużytych opon nabiera coraz większego znaczenia. Czemu jest tak ważny? Co można pozyskać ze zużytych opon oraz czemu warto inwestować w tą gałąź ekologii? Wszystkiego dowiemy się w poniższym artykule.

Recykling opon – na czym polega

Zużyte opony to bardzo cenny surowiec, z którego produkuje się materiały zużywane do produkcji w wielu dziedzinach życia. Nic więc dziwnego, że recykling opon w Polsce od lat wzrasta. Jednym z obowiązków producentów ogumienia w Polsce jest recykling minimum 75% tonażu opon wprowadzonych na rynek z czego 15% musi pochodzić z recyklingu. Warto wiedzieć co się dzieje ze starymi oponami, jest bowiem kilka opcji:

W Polsce recykling opon w dużej mierze opiera się na odzysku energetycznym. Poddawanie spalaniu opon jest alternatywnym źródłem energii, które wykorzystywane jest głównie w cementowniach. Przy zastosowaniu odpowiednich technologii pozwala to znacznie ograniczyć emisję CO2 do atmosfery. Drugim elementem recyklingu jest tzw. odzysk materiałowy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn ze zużytych opon można wytworzyć stal, tekstylia czy gumowe chipsy i granulat.

Co powstaje ze zużytych opon?

Recykling opon daje ogromne możliwości zarówno w rozwoju ekologii jak również wytwarzaniu nowych produktów.

Asfalt ze starych opon

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że granulat gumowy powstały po przetworzeniu starych opon używany jest do budowy nawierzchni asfaltowej. Dzięki zastosowaniu granulatu nawierzchnia jest nie tylko trwalsza, ale poprawia przyczepność oraz skraca drogę hamowania co jest niezwykle istotne.

Zużyte opony przerabiane na znaki drogowe i ekrany akustyczne

Niespodzianką może być fakt, że stare ogumienie wykorzystywane jest przy produkcji znaków drogowych. W efekcie są one lżejsze i trwalsze od tradycyjnych. Na 1000 znaków należy przeznaczyć około 250 zużytych opon z samochodu osobowego. Z podobnej ilości można wyprodukować cztery ekrany akustyczne o powierzchni 15m2.

Recyklingowane opony na podkłady kolejowe

Świetnym przykładem wykorzystania tego cennego surowca jest produkcja podkładów kolejowych. Wybudowanie 1 kilometra torów kolejowych “kosztuje” 35 ton zutylizowanych odpadów z czego około połowa to opony a reszta ponownie wykorzystany plastik.  W ten sposób otrzymujemy produkt trwalszy a przy tym o właściwościach wyciszających dźwięk.

Recykling zużytych opon a sport

Guma z recyklingu opon ma również zastosowanie w sporcie. Przygotowanie boiska piłkarskiego wymaga zużycia około 8 tys. opon z samochodu osobowego lub nieco ponad 2 tys. opon z samochodu ciężarowego.

Coraz więcej zastosowań starych opon

Są to tylko niektóre przykłady pozytywnego zastosowania recyklingu opon.  Jedną z najważniejszych spraw w ekologii jest ciągłe doskonalenie. Polska nieustannie rozwija się w tym zakresie skutecznie goniąc pozostałe kraje Unii Europejskiej.

Podobne artykuły