Przewóz osób do Niemiec. Na czym polega biznes?

Ostatnie lata przyniosły ogromną fale emigracji poza granice Polski. Bardzo ułatwiło sprawę wejście Polski do Unii Europejskiej. Polacy korzystając ze wszystkich swobód jakie choinie zaoferowała Wspólnota zaczęli się przemieszczać, podejmować pracę w krajach starej Unii. Szybko okazało się że jesteśmy cenionymi pracownikami, wytrwałymi, dokładnymi i bardzo kompetentnymi. Jednymi z najbardziej uczęszczanych kierunków emigracji są Wyspy Brytyjskie i nasz zachodni sąsiad – Niemcy.

Czym zajmują się Polacy w Niemczech?

Polacy znaleźli sobie zatrudnienie zarówno podczas prac sezonowych jak i całoroczne prace. Naszych rodaków można spotkać na różnej maści budowach, przy sezonowych zbiorach owoców i warzyw, a liczna rzesza wykwalifikowanych opiekunek osób starszych to nasze rodaczki. Wiele osób wybiera także związane z mechaniką i wulkanizacją. Nieprawdą jest, że do Niemiec ruszają głównie osoby które chcą szybko podnieść swój status materialny. Coraz więcej Polaków podejmuje studia w Niemczech, pracuje na kierowniczych stanowiskach, szybko i łatwo asymiluje się z ludnością miejscową. Przebojem idąc przez życie, nie mając żadnych kompleksów. Znaczącym atutem w tej sytuacji jest perfekcyjna znajomość języka niemieckiego. W związku z tym pojawiło się bardzo wiele firm oferujących przewóz osób z polski do Niemiec oraz przewóz osób z Niemiec do polski. Podróż do pracy i z pracy stała się o wiele łatwiejsza. Ale jak w takim gąszczu możliwości wybrać dobrego przewoźnika?

Czym kierować się wybierając miejsce pracy za granicą?

Nie należy z góry ufać danej firmie. Osoba wybierająca się do pracy za granicą powinna zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Przede wszystkim sprawdzić firmę dla której pracę będziemy świadczyć. Aby nie wpakować się w jakieś niebezpieczeństwo. Na przykład młode kobiety są bardzo mocno zagrożone handlem ludźmi. Zorganizowane grupy przestępcze polują na niedoświadczone dziewczęta i wywożą je do obozów pracy bądź domów publicznych… Dlatego swojego potencjalnego pracodawcę należy sprawdzić z każdej możliwej strony. Wszelkie wątpliwości nie powinny zostać zignorowane. Warto powiadomić rodzinę gdzie dokładnie do pracy się udajemy, z kim będziemy pracować i jakie obowiązki nas czekają.

Nie pozwólmy nikomu zabrać swoich dokumentów, zwłaszcza paszportu czy dowodu osobistego. Zróbmy kserokopie wszystkich dokumentów, jedną ukryjmy wśród swoich rzeczy drugą zostawmy komuś z rodziny. Spiszmy numery i adresy najbliższych placówek dyplomatycznych, a najlepiej nauczmy się ich na pamięć. Dodatkowo warto mieć pewną kwotę pieniędzy i na wszelki wypadek ukryć je na czarną godzinę. Umówmy się z rodziną na telefon w konkretnym dniu tygodnia i ustalmy hasło bezpieczeństwa, tak aby osoba która nam zagraża się nie zorientowała. Może to być na przykład sformułowanie „ Pozdrów ciocię Helenkę”.

Odpowiedzialność kierowcy podczas przewozu osób za granicą

Kolejna sprawa to odpowiedzialny kierowca który bezpiecznie dostarczy nas do celu. Jeśli szukamy dobrego przewoźnika to należy dokładnie przeszukać Internet. Cena nie powinna być kluczowym czynnikiem, najważniejsze jest przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jednak chyba najlepszą metodą poszukiwania odpowiedniego przewoźnika jest marketing szeptany, czyli staroświecka poczta pantoflowa. Warto zasięgnąć opinii osób, które wcześniej podróżowały z daną firmą.

Uprawnienia kierowcy i jego stan zdrowia to sprawa kluczowa. Warto sprawdzić czy taka osoba posiada wszystkie stosowne uprawnienia. Po pierwsze ukończył dwadzieścia jeden lat, posiada odpowiednie uprawnienie do kierowania pojazdem samochodowym, określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. Nie posiada żadnych przeciwwskazań zdrowotnych ani psychicznych do wykonywania takiego zawodu. Ponadto ukończył odpowiednie szkolenia i uzyskał kwalifikację wstępną. Warto sprawdzić czy firma jest profesjonalna. Czy posiada licencję. Czy jest firmą z certyfikatami świadczącą usługi w zakresie Krajowego i międzynarodowego przewozu osób i transportu ładunków do 3, 5 tony. Czy cieszy się dobrą opinią wśród swoich pracowników, byłych klientów jak i obecnych kontrahentów. Inną ważną kwestią jest komfort podróżowania oraz podstawy bezpieczeństwa. Zważywszy na to jak wiele osób jeździ do Niemiec utworzyły się regularne trasy, na których busy kursują regularnie kilka lub kilkanaście razy w tygodniu.

Przed podróżą należy dokładnie zapoznać się regulaminem przewoźnika, jeśli takiego nie ma na stronie internetowej, to trzeba się o niego koniecznie upomnieć. W nim zapisane są prawa i obowiązki pasażera, od tak ważnych jak konieczność zabrania przez pasażera wszelakich dokumentów, po sprawy tak pozornie trywialne jak obowiązek zapinania pasów podczas trwania podróży. Powinny zostać dokładnie określone warunki na jakich pasażer mógłby ewentualnie odstąpić od zawartej umowy przewozu. W umowie powinno zostać dokładnie umieszczone miejsce wyjazdu, miejsce docelowe, termin wyjazdu oraz określony rodzaj środka transportu. Przed wyjazdem zawsze warto poprosić policję bądź Inspekcję transportu drogowego o dokładne skontrolowanie pojazdu i kierowcy z którym przyjdzie nam jechać w tak daleką powróżą. Należy się dowiedzieć, że komunikacja pasażerska i towarowa w ramach działalności gospodarczej jest w Niemczech jest kontrolowana przez szereg różnych instytucji. Policje poszczególnych landów, Federalny Urząd ds. Transportu Towarowego, urzędy ochrony pracy oraz urzędy celne. Kryteria na podstawie których wybiera się pojazdy do kontroli są merytoryczni-obiektywne.

Wyznaczone urzędy mogą zatrzymywać pojazdy do kontroli, a także przeprowadzać kontrolę stacjonarną. Policja federalna może sprawdzać pojazdy w ruch trans granicznym w celu uniknięcia potencjalnego zagrożenia. Podczas kontroli kierowcy sprawdza się jego kwalifikacje do prowadzenia pojazdów, zdolność psychiczną i fizyczną do prowadzenia pojazdów oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i przepisów socjalnych. Kontrola pojazdy dotyczy przede wszystkim jego stanu technicznego oraz poprawności i zgodności jego dokumentacji ze stanem fatycznym. Kontrola przewożonych ładunków obejmuje poprawność dokumentów przewozowych, zdatność pojazdu do przewozu ładunków, a także sam ładunek (na przykład pod względem nielegalnego wwozu papierosów, narkotyków, broni oraz handlu ludźmi) oraz zabezpieczenie ładunku.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę stan pojazdu, to znaczy na komfort przejazdu. Wygoda i warunki w jakich przyjdzie nam podróżować. To znaczy ile w konkretnym busie dostaniemy miejsca na nogi, szerokość i miękkość fotela, możliwość jego regulacji. A przede wszystkim czystość pojazdu. Klimatyzacja podczas największych upałów może okazać się największym wybawieniem, bo podróż bez niej stanie się prawdziwą gehenną. Są to sprawy pozornie nieistotne, ale gdy przyjdzie nam spędzić w danym podjeździe kilkanaście bądź kilkadziesiąt godzi to te szczegóły urosną do ogromnej wagi. Warto zwrócić szczególną uwagę czy przewoźnik w okresach wzmożonego ruchu takich jak Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc oferuje dodatkowe połączenia. Aby wszyscy zainteresowani w komfortowych warunkach dotarli do Polski i spędzili ten szczególny czas ze swoimi najbliższymi. Podróże zazwyczaj odbywają się na stałych trasach. Sprawdzone i solidne firmy zazwyczaj monitorują swoje pojazdy i utrzymują stały kontakt z kierowcami. Wszyscy poważni przewoźnicy stosują nawigację GPS, aby podróż przebiegała bez jakichkolwiek kłopotów i opóźnień. Priorytetem powinna być komfortowa i bezpieczna podróż.

Pomoc drogowa

Podróż samochodem to nie zawsze radość z pokonywanych kilometrów naszym ukochanym samochodem. Podróż to czasem mordęga i użeranie z uszkodzonym pojazdem. Z naszych planów i marzeń nic nie będzie jeśli samochód znieruchomieje i odmówi dalsze jazdy. Jeśli nie potrafimy nic poza wlewanie paliwa do baku musimy pomyśleć o konkretnej pomocy. Mamy do wyboru wezwanie przyjaciela, znajomego mechanika albo auto pomoc.
Jeśli mamy problem z uruchomieniem silnika a koła są jezdne to wystarczy zwykłe holowanie.

Na tę okoliczność powinniśmy mieć w bagażniku linkę holowniczą bo nie wiadomi czy nasz znajomy ją będzie miał. Mechanik powinien ja mieć a już na pewno auto pomoc. Tylko cena może być trochę wyższa. Koszt holowania jest uzależniony od odległości na jaka będzie holowany nasz samochód. Gorzej jeśli stan kół na skutek zderzenia nie pozwala na toczenie się ich po drodze. Wtedy niestety potrzebna będzie laweta a to koszty dość już spore. Jak widać do bardzo różnych zdarzeń może dojść podczas jazdy i nie ze wszystkimi sami lub wspólnie ze znajomymi sobie poradzimy. Auto pomoc jest właśnie od takich beznadziejnych wydawałoby się przypadków. Usługi pomocy drogowych są kompleksowe i wszechstronne.

Holowanie, laweta to tylko niektóre z nich. W grę wchodzi także szybka naprawa lub wymiana drobnych części. Jednak z niektórymi sprawami możemy sobie poradzić sami. Po otwarciu maski samochodu może się okazać że klema się poluzowała albo spadł jakiś kabelek. Oczywiście warto też sprawdzić czy mamy paliwo w baku bo z tym różnie bywa. Jeśli jednak uszkodzenie jest poważniejsze to dobrze jeśli wydarzyło się to gdzieś niedaleko domostw i oczywiście w zasięgu telefonii. W innym przypadku czeka nas spacer. Warto wtedy zabezpieczyć samochód. Zepchnąć go jak najbardziej na pobocze i oznakować trójkątem ostrzegawczym. Jeśli jednak mieliśmy poważniejszą stłuczkę z innym samochodem lub zwierzęciem to musimy poczekać na policję i auto pomoc.

Problemu nie ma jeśli posiadamy aktualne, pełne ubezpieczenie. Wtedy wszystkie koszty pokryje ubezpieczyciel, jeśli jednak wypadek był z naszej winy i mamy tylko OC to niestety my poniesiemy wszystkie koszty łącznie z holowaniem czy lawetą. Warto więc przemyśleć przed podróżą pewne rzeczy. Wyposażenie naszego samochodu też jest ważne, powinniśmy posiadać oprócz gaśnicy, apteczki i trójkąta również jakieś narzędzia. Winda, klucz do kół, klucze płaskie, śrubokręty mogą nam być w trasie bardzo potrzebne. Poza tym trochę zdrowego rozsądku i szczęścia.

Podobne artykuły